Jak zaprojektować garderobę w nowoczesnym stylu?

Nowoczesna garderoba powinna być atrakcyjna pod względem wizualnym, ale także funkcjonalna dla jej użytkowników. Oznacza to właściwe zagospodarowanie przestrzeni, odpowiedni dobór mebli i uwzględnienie swoich osobistych potrzeb. Przeczytaj, jakie są nasze wskazówki dotyczące dobrze zaprojektowanej garderoby.
Jak dużej garderoby potrzebujesz?
Projekt garderoby będzie zależał przede wszystkim od wielkości wybranej przestrzeni. Optymalna powierzchnia powinna mieć około 4 m2, lecz oczywiście w zależności od potrzeb może być większa. Wtedy dodatkowo zagospodaruje się miejsce na pufę lub strefę do prasowania. Garderoby często wykonuje się w pokojach ze skosami (np. na poddaszu) ze względu na to, że urządzenie w takim miejscu innych pomieszczeń w praktyce mogłoby okazać się niekomfortowe. Zastanów się, ile ubrań będziesz w niej trzymać wraz z uwzględnieniem miejsca na nowe. Pogrupuj je i podziel według rodzaju przechowywania. Oblicz, ile miejsca zajmują wszystkie twoje pary butów, które ubrania trafią na wieszaki, oraz jakie ciuchy i dodatki mogą swobodnie leżeć na półkach. Informacje te posłużą do projektu mebli i w konsekwencji do zaaranżowania całego pomieszczenia.
Projekt szafy
Głębokość szafy powinna wynosić około 60 cm. Przy potrzebie zmniejszenia tego wymiaru sprawdź, czy ubrania będą się swobodnie mieściły. W przeciwnym wypadku zamiast drążków poprowadzonych po szerokości trzeba będzie je zamontować od ściany w taki sposób, by ubrania chowały się w głąb jedno za drugim. Kolejny istotny wymiar to długość od drążka do ziemi lub do drugiego drążka. W tym celu trzeba przewidzieć miejsce na:
- płaszcze i sukienki (około 170-180 cm);
- koszule, bluzki, spódnice, marynarki, kurtki, krótkie płaszcze (do 100 cm);
- krótkie bluzki lub spodnie złożone na wieszaku (60-70 cm).
Następnie należy wygospodarować przestrzeń na składowanie ubrań niegniotących się, odzieży sportowej, bielizny i dodatków. Biżuterię, krawaty i muchy najlepiej przechowywać w płaskich szafkach umieszczonych pod ręką lub na wysuwanych z komody blatach. Pozostałe ubrania można trzymać na półkach albo w wysuwanych koszach. Apaszki i szaliki najwygodniej wieszać na specjalnych wieszakach lub haczykach. Dość sporo miejsca potrzebuje obuwie. Można w tym celu stworzyć dolne szafki lub kilka wąskich półek. Miejsce od sufitu najlepiej przeznaczyć na produkty rzadko używane, czyli plecaki, walizki oraz inne rzeczy sezonowe.
Wykończenie
Drzwi do szaf w garderobach najczęściej są przesuwane, ponieważ jest to system, który nie zmniejsza wolnej przestrzeni. Można wykonać je ze szkła, by zanadto nie przytłoczyć aranżacji drewnem. W garderobie musi znaleźć się lustro. Powinno ono odbijać całą sylwetkę. Zazwyczaj umieszcza się je na drzwiach szafy, lecz jeśli jest na to miejsce, można zakupić stojący model. Niezbędne jest także odpowiednie oświetlenie. Dokładne oglądanie swoich kreacji i przyglądanie się w lustrze wymaga silnego światła głównego, które dotrze w każdy kąt. Dobrym pomysłem jest dodatkowy montaż punktów bocznych lub taśm ledowych, które stworzą przytulny klimat. Dodatkowo można zamontować urządzenie do odświeżania ubrań. Ze względu na zachowanie wysokiej funkcjonalności, do garderoby zazwyczaj projektuje się meble na zamówienie. Jest to jedyny sposób na to, by w całości przeznaczyć wolną przestrzeń i stworzyć ją jak najbardziej funkcjonalną. To również możliwość wybrania materiałów, które najbardziej odpowiadają inwestorom. Bezpiecznym pomysłem jest także zlecenie projektu całej garderoby od podstaw.